Upravit stránku

Pěší doprava

 • Co zatím víme o pěší dopravě v Litoměřicích

  Pěší doprava je základním druhem dopravy, pěšky se dopravujeme nejen do různých cílových míst, ale také k zastávkám hromadné dopravy nebo k zaparkovanému automobilu. Chůze představuje přirozený pohyb, je zdravá a řada vědců v čele se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) doporučuje pohybovat se rychlejší chůzí cca 25 min. denně, což by mělo výrazně snížit riziko vzniku řady chorob. Jak také ukazují výsledky výzkumu, chůze a jízda na kole jsou pro naše tělo prospěšnější než stejný čas strávený v posilovně.

  Pojďme tedy společně vytvořit v Litoměřicích takové podmínky, abychom se po městě rádi a bez překážek pohybovali pěšky. Naše město má poměrně krátké vzdálenosti, k pěšímu pohybu je tak ideální. Okolí Litoměřic pak nabízí nepřeberně možností i pro pěší turistiku a rekreační chůzi.

  O pěší dopravě v Litoměřicích chybí jakákoli data, pravidelná dojížďka za prací či do školy pěšky se v pravidelných šetřeních Statistického úřadu nesleduje. Proto více informací doplníme, jakmile budou k dispozici výsledky průzkumu dopravního chování obyvatel Litoměřic.

 • Jak podporují chůzi v jiných městech

  Města si pro chůzi zpracovávají vlastní generely stejně jako pro motorovou dopravu či cyklistiku. V ČR najdeme zpracovaný generel pěší dopravy např. v DOPLNIT.

  Kromě chodníků, laviček a upravených veřejných prostranství města zklidňují své dopravní komunikace, což zvýší bezpečnost chodců. O možnostech zklidňování dopravy se dočtete např. DOPLNIT.

  V zahraničí se pro společnou docházku dětí pěšky ujaly tzv. „pěškobusy“ (walking bus). Spočívají v tom, že jeden či více dospělých jdou po domluvené trase v daném čase a postupně cestou vyzvedávají děti a vedou je společně do školy. Děti se tak dopraví ráno bezpečně do školy a ještě mají společný zážitek z cesty pěšky. Více o pěškobusech najdete např. na stránkách SUSTRAINS (v angličtině) DOPLNIT.

 • Odkazy
  bude doplněno

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti