Upravit stránku

Aktuálně nepříznivý demografický vývoj populace Litoměřic

V rámci přípravy plánu udržitelné městské mobility Litoměřic nechalo město vypracovat i demografickou prognózu vývoje obyvatelstva Litoměřic a okolních oblastí do roku 2030. Budoucí počet obyvatel a struktura celé populace jsou klíčové charakteristiky pro dopravní plány města do budoucna.
Analýza demografického vývoje obyvatel Litoměřic ukazuje, že dle aktuálních trendů do roku 2030 poklesne celkový počet obyvatel Litoměřic cca o 10 %. V zázemí města Litoměřic (okolních obcích) bude počet obyvatel stagnovat a do roku 2030 poklesne počet obyvatel pouze o cca 3 %. V samotných Litoměřicích se očekává, že vzroste především počet obyvatel ve vyšší věku, zvláště pak vzroste počet obyvatel starších 75 let. Stane se tak díky stárnutí obyvatel, především silné ročníky z 50. let 20. století zestárnou nad 70. rok života, čímž se bude zvyšovat celková úmrtnost. Dále se očekává, že oproti dnešnímu stavu (2017) vroste počet obyvatel ve věku od 10 do 25 let. Jedná se o silnější ročníky dětí narozených po roce 2000, které dospějí do věku adolescentů. Především však budou ubývat obyvatelé v produktivním věku, zvláště ve věku mezi 25 až 35 lety a pak ve věku 55 až 65 let, kteří vstoupí do důchodového věku a velká část z nich přestane být ekonomicky aktivní. 
Demografická prognóza reprezentuje tzv. business-as-usual vývoj, tedy vývoj, který nastane v případě pokračování dosavadních demografických trendů a veřejných politik. V případě, že prostřednictvím veřejných politik bude docházet k cíleným změnám v oblasti bydlení, kvality života a životního stylu, budoucí stav populace Litoměřic může být přesměrován k odlišnému vývoji.
Graf 1 a 2:    Věková struktura obyvatel Litoměřic v roce 2017 a v roce 2030.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti